Neinvazívna liečba zväčšenej prostaty aplikáciou vodnej pary – technológia REZUM

 

Benígna hyperplázia prostaty (BPH) je zväčšená prostata. Ako muži starnú, je bežné, že ich prostata sa zväčšuje, čo môže spôsobovať problémy s močením.

Medzi príznaky BPH patrí:
          • časté močenie
          • nepravidelný prúd
          • nutkanie na močenie
          • slabý prúd
          • tlak pri močení
          • nočné močenie

 

REZUM - jeden z modenrých spôsobov liečby zväčšenej prostaty.

REZUM terapia BPH je minimálne invazívna liečba, ktorá využíva pôsobenie vodnej pary na zmenšenie prostaty.

 

Porovnanie klasického chirurgického zákroku a metódy REZUM:

 

 

Alternatíva k chirurgickému zákroku

REZUM je ambulantný zákrok, ktorý je minimálne invazívny a realizuje sa v lokálnej anestézii. Technológia REZUM bola vyvinutá spoločnosťou Boston Scientific a úspešne sa používa v medzinárodnej praxi na liečbu zväčšenej prostaty.

Pri lokálnej anestézii sa do močovej trubice vloží tenký katéter, cez ktorý sa vstrekujú parné injekcie v intervaloch. Počet liečebných cyklov vodnou parou závisí od veľkosti prostaty. Sterilná para je aplikovaná do postihnutého tkaniva prostaty. Keď sa para kondenzuje, uvoľní sa tepelná energia, ktorá vedie k odumretiu prostatických buniek, ktoré sa neskôr vymočia. Počas prirodzeného procesu hojenia pacient vymočí mŕtve bunky a následne sa objem prostaty zmenší, prestane tlačiť na močovú rúru (obštrukcia) a príznaky BPH sa zmiernia. Technológia REZUM je podstatne efektívnejšia liečba ako liekmi a je alternatíva k chirurgickému zákroku.

 

Ambulantný zákrok

Zákrok trvá v priemere 90 minút, čo zahŕňa prípravu a rozhovor s lekárom. Samotný výkon trvá 5-10 minút. Do 15 minút po ukončení procedúry môže pacient odísť domov.

 

Minimálne riziká

Údaje o bezpečnosti zákroku z klinických štúdií sú priaznivé a preukázali zmiernenie príznakov BPH. Liečba metódou REZUM sa úspešne realizuje v mnohých krajinách sveta: USA, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Česká republika a v mnoho ďalších. Poprední odborníci v urológii odporúčajú metódu REZUM na liečbu zväčšenej prostaty. Na základe výsledkov klinickej štúdie, počas piatich rokov po vykonaní zákroku neboli pozorované žiadne zhoršenia stavu pacientov. Bolo dokázané, že ide o účinnú a dlhodobú metódu liečby zväčšenej prostaty.

      https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33872051/

      https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/bju.15203

 

Zachováva sexuálne funkcie

Na základe vykonaných štúdií, aplikácia REZUM nemá nežiadúci účinok na sexuálnu funkciu pacientov.

 

Prvé príznaky zlepšenia už po dvoch týždňoch

Klinické štúdie ukazujú, že niektorí muži pociťujú prvé príznaky zlepšenia už po 2 týždňoch. Maximálny účinok sa dostaví 2-4 mesiace po zákroku. Reakcia pacientov na zákrok sa môže líšiť. Ide o univerzálnu terapiu, ktorá poskytuje úspešnú liečbu zväčšenej prostaty.

UROklinika je jedným zo siedmych certifikovaných centier REZUM na Slovensku

Zákrok metódou REZUM môžu vykonávať iba vyškolení lekári, kde certifikát udeľuje spoločnosť Boston Scientific. Hlavný lekár a odborný garant našej kliniky, MUDr. Malek Chanawani, FEBU úspešne realizoval už veľké množstvo takýchto zákrokov v Anglicku a aj na Slovensku.

 

Monitorovanie stavu pacienta po REZUM

Po zákroku pozorne sledujeme všetky zmeny v živote našich pacientov. Rutinné vyšetrenie vykonáme po 6 týždňoch po zákroku a v prípade potreby poskytneme našim pacientom ďalšie odporúčania.

 

Finančné náklady na liečbu metódou REZUM predstavujú sumu 2500 eur (poisťovne tento zákrok nehradia)

Ide o novú modernú metódu liečby zväčšenej prostaty, ktorú vyvinula americká spoločnosť Boston Scientific. Všetky zariadenia sa dodávajú priamo od výrobcu. Na každý zákrok sa používa jednorazový aplikátor.

 

Ak máte záujem o konzultáciu alebo liečbu technológiou REZUM, obráťte sa na nás a zistite, či je táto metóda vhodná i pre Vás.