Dráždivý močový mechúr

 

Čo je dráždivý močový mechúr?

Za normálnych okolností sa močový mechúr napĺňa postupne až do miery, keď nastáva správny čas na jeho vyprázdnenie. Pri vyprázdnení mechúra sa sphincter – sval zodpovedný za uzavretie močového mechúra – otvorí a močový mechúr sa stiahne, aby sa vyprázdnil. Následne sa močový mechúr opäť zrelaxuje a pripraví na ďalšie naplnenie.

Počet močení za deň sa za normálnych okolností pohybuje okolo 4- až 8-krát za deň a niekedy 1- až 2-krát za noc.

U niektorých ľudí močový mechúr nefunguje tak, ako by mal. Prejaví sa to najmä príznakmi častého močenia, častého nutkania na močenie a občas môže dôjsť aj k inkontinencii alebo nekontrolovateľnému úniku moču. Takýto močový mechúr sa nazýva dráždivý či nestabilný.

Liečba
Vo všeobecnosti existujú tri možné spôsoby liečby:

  1. Tréning močového mechúra – zahŕňa cvičenia zamerané na posilnenie svalov panvového dna, vyžadujúce odhodlanosť a sebadisciplínu; potrvá niekoľko mesiacov, kým sa dostaví požadované zlepšenie.
  2. Medikamentózna liečba – k dispozícii je niekoľko liekov na kontrolu nestabilného mechúra, ktoré majú za úlohu zrelaxovať svalstvo močového mechúra, a tak znížiť frekvenciu častého močenia, ako aj nutkania na močenie.
  3. Elektrické stimulácie – ide o prístroj, ktorý vysiela elektrický signál do oblasti močového mechúra a svalstva malej panvy. Prístroj sa odporúča používať 20 minút až hodinu denne, po dobu 20 dní. Veľa pacientov udáva signifikantné zlepšenie pri tejto terapii.